Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Adolfo Alejandro Nouel y Bobadilla

Deceased

Archbishop of Santo Domingo

Titular Archbishop of Sergiopolis

Apostolic Delegate to Cuba


Events

DateAgeEventTitle
12 Dec 1862BornSanto Domingo
19 Dec 188523.0Ordained PriestPriest of Santo Domingo, Dominican Republic
11 Oct 190441.8AppointedCoadjutor Archbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
11 Oct 190441.8AppointedTitular Archbishop of Methymna
16 Oct 190441.8Ordained BishopTitular Archbishop of Methymna
20 Aug 190643.7SucceededArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
15 Mar 190744.3InstalledArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
3 Nov 191350.9AppointedApostolic Delegate to Cuba
11 Oct 193572.8ResignedArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
11 Oct 193572.8AppointedTitular Archbishop of Sergiopolis
26 Jun 193774.5DiedArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic

MicroData Summary for Adolfo Alejandro Nouel y Bobadilla:
Archbishop Adolfo Alejandro Nouel y Bobadilla (born , died ) Archbishop of Santo Domingo

  • a priest for 51.5 years
  • a bishop for 32.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1904, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013