Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Gavin Nolan

Deceased

Auxiliary Bishop of United States of America, Military

Titular Bishop of Natchesium


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1924BornMechanicville, NY
11 Jun 194925.2Ordained PriestPriest of Albany, New York, USA
12 Dec 198763.7AppointedAuxiliary Bishop of United States of America, Military
12 Dec 198763.7AppointedTitular Bishop of Natchesium
6 Jan 198863.8Ordained BishopTitular Bishop of Natchesium
19 Nov 199773.7DiedAuxiliary Bishop of United States of America, Military

MicroData Summary for John Gavin Nolan:
Bishop John Gavin Nolan (born , died ) Auxiliary Bishop of United States of America, Military

  • a priest for 48.4 years
  • a bishop for 9.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,430
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013