Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Tommaso Neuschel

Deceased

Bishop Emeritus of Parma

Titular Archbishop of Theodosiopolis


Events

DateAgeEventTitle
30 May 1780³BornSzepesváralja
28 Jan 182847.7AppointedTitular Bishop of Troas
2 Mar 182847.8Ordained BishopTitular Bishop of Troas
15 Dec 182848.5AppointedBishop of Guastalla, Italy
21 Nov 183656.5AppointedBishop of Borgo San Donnino, Italy
5 Mar 183756.8InstalledBishop of Borgo San Donnino, Italy
27 Jan 184362.7AppointedBishop of Parma, Italy
11 Sep 185272.3ResignedBishop of Parma, Italy
27 Sep 185272.3AppointedTitular Archbishop of Theodosiopolis
10 Dec 186383.5DiedBishop Emeritus of Parma, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Tommaso Neuschel:
Archbishop Giovanni Tommaso Neuschel (born , died ) Bishop Emeritus of Parma

  • a bishop for 35.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Additions/Corrections (front)
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 547
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 122, and Page 208
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 300, and Page 379

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013