Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis-André Navarre, M.S.C. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of New Guinea

Titular Archbishop of Cyrrhus


Events

DateAgeEventTitle
3 Feb 1836BornAuxerre, France
26 May 187236.3Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
17 May 188751.2AppointedVicar Apostolic of Melanesia, Pacific (Oceania)
17 May 188751.2AppointedTitular Bishop of Pentacomia
30 Nov 188751.8Ordained BishopTitular Bishop of Pentacomia
17 Aug 188852.5AppointedTitular Archbishop of Cyrrhus
10 May 188953.2AppointedVicar Apostolic of New Guinea
Jan 1908²71.9ResignedVicar Apostolic of New Guinea
16 Jan 191275.9DiedVicar Apostolic Emeritus of New Guinea

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Louis-André Navarre:
Archbishop Louis-André Navarre M.S.C. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of New Guinea

  • a priest for 39.6 years
  • a bishop for 24.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • op/ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 156, Additions/Corrections (front)
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 237, and Page 446

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015