Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Miglior

Deceased

Bishop of Ogliastra


Events

DateAgeEventTitle
24 Aug 1875BornCagliari
15 Jul 192751.9AppointedBishop of Ogliastra, Italy
18 Sep 192752.1Ordained BishopBishop of Ogliastra, Italy
6 May 193660.7DiedBishop of Ogliastra, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Miglior:
Bishop Giuseppe Miglior (born , died ) Bishop of Ogliastra

  • a bishop for 8.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013