Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis McCormack

Deceased

Bishop Emeritus of Galway and Kilmacduagh

Titular Archbishop of Nisibis


Events

DateAgeEventTitle
8 Apr 1833BornBallintubber
10 Jun 186229.2Ordained PriestPriest
21 Nov 187138.6AppointedCoadjutor Bishop of Achonry, Ireland
21 Nov 187138.6AppointedTitular Bishop of Claudiopolis in Isauria
4 Feb 187238.8Ordained BishopTitular Bishop of Claudiopolis in Isauria
1 May 187542.1SucceededBishop of Achonry, Ireland
26 Apr 188754.0AppointedBishop of Galway and Kilmacduagh, Ireland
21 Oct 190875.5RetiredBishop of Galway and Kilmacduagh, Ireland
21 Jun 190976.2AppointedTitular Archbishop of Nisibis
14 Nov 190976.6DiedBishop Emeritus of Galway and Kilmacduagh, Ireland

MicroData Summary for Francis McCormack:
Bishop Francis McCormack (born , died ) Bishop Emeritus of Galway and Kilmacduagh

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 37.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 72, and Page 208
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 282

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013