Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Youssef Matar

Archbishop Emeritus of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon


Events

DateAgeEventTitle
1 Feb 1941 Born
5 Jun 196524.3Ordained PriestPriest
7 Jun 199150.3AppointedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
7 Jun 199150.3AppointedTitular Bishop of Tarsus dei Maroniti
3 Aug 199150.5Ordained BishopTitular Bishop of Tarsus dei Maroniti
8 Jun 199655.3AppointedArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
15 Jun 201978.3RetiredArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Paul Youssef Matar
Archbishop Paul Youssef Matar (born ) Archbishop Emeritus of Beirut {Bairut}

EventPlace
Birth PlaceNaameh
Ordained BishopNotre-Dame de l’Assomption, Church, Bkerké

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Beirut {Bairut} (Maronite).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 127, Number 11,461
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 131, Number 11,763
  • c4: Le Petit Episcopologe, Issue 135
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 240, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast