Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Samir Nassar

Archbishop of Damas (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
5 Jul 1950 BornNebay
17 Aug 198030.1Ordained PriestPriest of Damas (Maronite), Syria
10 Jun 200655.9SelectedArchbishop of Damas (Maronite), Syria
14 Oct 200656.3ConfirmedArchbishop of Damas (Maronite), Syria
26 Nov 200656.4Ordained BishopArchbishop of Damas (Maronite), Syria

MicroData Summary for Samir Nassar:
Archbishop Samir Nassar (born ) Archbishop of Damas

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Damas (Maronite).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 14 Oct 2006
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Number 15,283

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013