Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre-Paul-Émile Martin, S.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Nouméa, New Caledonia


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1910BornParis, France
1 Oct 193929.6Ordained PriestPriest of Society of Mary
9 Nov 195646.7AppointedVicar Apostolic of Nouvelle-Calédonie, New Caledonia, Pacific (Oceania)
9 Nov 195646.7AppointedTitular Bishop of Selinus
2 Feb 195746.9Ordained BishopTitular Bishop of Selinus
21 Jun 196656.3AppointedArchbishop of Nouméa, New Caledonia, Pacific (Oceania)
7 Apr 197262.1ResignedArchbishop of Nouméa, New Caledonia, Pacific (Oceania)
8 Apr 198777.1DiedArchbishop Emeritus of Nouméa, New Caledonia, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Pierre-Paul-Émile Martin:
Archbishop Pierre-Paul-Émile Martin S.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Nouméa

  • a priest for 47.5 years
  • a bishop for 30.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013