Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antuvan Marovitch

Deceased

Vicar Apostolic of Istanbul

Titular Bishop of Igilgili


Events

DateAgeEventTitle
19 Nov 1926BornIstanbul
29 Jun 195629.6Ordained PriestPriest of Constantinople, Turkey
30 Oct 198659.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Constantinople, Turkey
30 Oct 198659.9AppointedTitular Bishop of Igilgili
18 Jan 198760.2Ordained BishopTitular Bishop of Igilgili
29 May 198962.5SucceededVicar Apostolic of Constantinople, Turkey
15 Dec 199165.1DiedVicar Apostolic of Istanbul, Turkey

MicroData Summary for Antuvan Marovitch:
Bishop Antuvan Marovitch (born , died ) Vicar Apostolic of Istanbul

  • a priest for 35.5 years
  • a bishop for 4.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,408
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013