Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicola Margiotta

Deceased

Archbishop Emeritus of Brindisi


Events

DateAgeEventTitle
13 Dec 1889BornMartina Franca
4 Aug 191222.6Ordained PriestPriest
16 Dec 193546.0AppointedBishop of Gallipoli, Italy
3 May 193646.4Ordained BishopBishop of Gallipoli, Italy
25 Sep 195363.8AppointedArchbishop of Brindisi, Italy
24 May 197585.4RetiredArchbishop of Brindisi, Italy
8 Mar 197686.2DiedArchbishop Emeritus of Brindisi, Italy

MicroData Summary for Nicola Margiotta:
Archbishop Nicola Margiotta (born , died ) Archbishop Emeritus of Brindisi

  • a priest for 63.6 years
  • a bishop for 39.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013