Catholic-Hierarchy DC

Bishop Daniel-Victor Manglard

Deceased

Bishop of Saint-Dié


Events

DateAgeEventTitle
11 Feb 1792BornParis
31 May 181725.3Ordained PriestPriest
25 Apr 184452.2SelectedBishop of Saint-Dié, France
17 Jun 184452.3ConfirmedBishop of Saint-Dié, France
25 Jul 184452.5Ordained BishopBishop of Saint-Dié, France
17 Feb 184957.0DiedBishop of Saint-Dié, France

MicroData Summary for Daniel-Victor Manglard:
Bishop Daniel-Victor Manglard (born , died ) Bishop of Saint-Dié

  • a priest for 31.7 years
  • a bishop for 4.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 174

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013