Catholic-Hierarchy DC

Bishop Anton Malecki

Deceased

Apostolic Administrator Emeritus of Foreign Diocese

Titular Bishop of Dionysiana

Titular See: (Leningrad)


Events

DateAgeEventTitle
17 Apr 1861BornSt. Petersburg
1884²22.7Ordained PriestPriest
12 Aug 192665.3AppointedApostolic Administrator of Foreign Diocese
12 Aug 192665.3AppointedTitular Bishop of Dionysiana
12 Aug 192665.3Ordained BishopTitular Bishop of Dionysiana
28 Apr 193473.0ResignedApostolic Administrator of Foreign Diocese
17 Jan 193573.8DiedApostolic Administrator Emeritus of Foreign Diocese

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Anton Malecki:
Bishop Anton Malecki (born , died ) Apostolic Administrator Emeritus of Foreign Diocese

  • a priest for 51.0 years
  • a bishop for 8.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1936
  • op/ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • c2+: CB
  • ab/ob: CB, 16 Oct 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013