Catholic-Hierarchy DC

Lorenzo Cardinal Magalotti

Deceased

Bishop of Ferrara

Cardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo


Events

DateAgeEventTitle
1584BornFlorence
7 Oct 162440.7Elevated to Cardinal
13 Nov 162440.8InstalledCardinal-Deacon of Santa Maria in Aquiro
16 Dec 162440.9AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Aquiro
28 Feb 162844.1AppointedCardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo
5 May 162844.3AppointedBishop of Ferrara, Italy
19 Sep 163753.7DiedBishop of Ferrara, Italy

MicroData Summary for Lorenzo Magalotti:
Lorenzo Cardinal Magalotti (died ) Bishop of Ferrara

  • a cardinal for 12.9 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 7 Oct 1624

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015