Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ronald MacDonald

Deceased

Bishop Emeritus of Harbour Grace, Newfoundland

Titular Archbishop of Gortyna


Events

DateAgeEventTitle
2 Jun 1835BornMalignant Brook
2 Oct 185924.3Ordained PriestPriest of Antigonish, Nova Scotia, Canada
24 May 188146.0AppointedBishop of Harbour Grace, Newfoundland, Canada
21 Aug 188146.2Ordained BishopBishop of Harbour Grace, Newfoundland, Canada
3 Sep 190671.3ResignedBishop of Harbour Grace, Newfoundland, Canada
3 Sep 190671.3AppointedTitular Archbishop of Gortyna
17 Sep 191277.3DiedBishop Emeritus of Harbour Grace, Newfoundland, Canada

MicroData Summary for Ronald MacDonald:
Archbishop Ronald MacDonald (born , died ) Bishop Emeritus of Harbour Grace

  • a priest for 53.0 years
  • a bishop for 31.1 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 465
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 187

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013