Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Michael Francis Howley

Deceased

Archbishop of Saint John’s, Newfoundland


Events

DateAgeEventTitle
25 Sep 1843BornSt. John's, Newfoundland
6 Jun 186824.7Ordained PriestPriest of Saint John’s, Newfoundland, Canada
5 Dec 188542.2AppointedPrefect of Western Newfoundland (St. George’s), Canada
29 Apr 189248.6AppointedVicar Apostolic of Western Newfoundland (St. George’s), Canada
29 Apr 189248.6AppointedTitular Bishop of Amastris
24 Jun 189248.7Ordained BishopTitular Bishop of Amastris
5 Jan 189551.3AppointedBishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
8 Feb 190460.4AppointedArchbishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada
15 Oct 1914³71.1DiedArchbishop of Saint John’s, Newfoundland, Canada

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Michael Francis Howley:
Archbishop Michael Francis Howley (born , died ) Archbishop of Saint John’s, Newfoundland

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 22.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 93, and Page 322

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013