Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre Kojunian (Koyounian)

Deceased

Bishop Emeritus of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian)

Titular Archbishop of Chalcedon dei Armeni


Events

DateAgeEventTitle
7 Aug 1857BornAnkara
23 Mar 188022.6Ordained PriestPriest
8 Mar 190749.6AppointedBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
20 Jul 190750.0Ordained BishopBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
14 Mar 191153.6ResignedBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
17 Mar 191153.6AppointedTitular Archbishop of Chalcedon dei Armeni
13 Dec 193780.3DiedBishop Emeritus of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt

MicroData Summary for Pierre Kojunian (Koyounian):
Archbishop Pierre Kojunian (Koyounian) (born , died ) Bishop Emeritus of Iskanderiya {Alexandria}

  • a priest for 57.7 years
  • a bishop for 30.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 46
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1907, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013