Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eugène Klein, M.S.C. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Nouméa, New Caledonia


Events

DateAgeEventTitle
28 Feb 1916BornAvenheim, France
16 May 194327.2Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
14 Jun 196044.3AppointedVicar Apostolic of Yule Island, Papua New Guinea
14 Jun 196044.3AppointedTitular Bishop of Echinus
25 Sep 196044.6Ordained BishopTitular Bishop of Echinus
15 Nov 196650.7AppointedBishop of Bereina, Papua New Guinea
5 Jun 197155.3AppointedCoadjutor Archbishop of Nouméa, New Caledonia, Pacific (Oceania)
5 Jun 197155.3AppointedTitular Archbishop of Velebusdus
7 Apr 197256.1SucceededArchbishop of Nouméa, New Caledonia, Pacific (Oceania)
19 Jun 198165.3ResignedArchbishop of Nouméa, New Caledonia, Pacific (Oceania)
6 Dec 199276.8DiedArchbishop of Nouméa, New Caledonia, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Eugène Klein:
Archbishop Eugène Klein M.S.C. (born , died ) Archbishop Emeritus of Nouméa

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 32.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 99

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013