Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrew Jagaye Karnley

Bishop of Cape Palmas


Events

DateAgeEventTitle
26 Apr 1967 BornJawajeh
9 Jul 199528.2Ordained PriestPriest of Monrovia, Liberia
22 Feb 200537.8AppointedApostolic Administrator of Monrovia, Liberia
15 Nov 200942.6ResignedApostolic Administrator of Monrovia, Liberia
5 Jan 201143.7AppointedBishop of Cape Palmas, Liberia
30 Apr 201144.0Ordained BishopBishop of Cape Palmas, Liberia

MicroData Summary for Andrew Jagaye Karnley:
Bishop Andrew Jagaye Karnley (born ) Bishop of Cape Palmas

Please contact the Bishop through the Diocese of Cape Palmas.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 5 Jan 2011
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 206, Number 17,046

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013