Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michel Marc Hudrisier, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop of Port Victoria o Seychelles


Events

DateAgeEventTitle
27 Jul 1848Born
14 Jun 186819.8ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
8 Mar 187324.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
2 Sep 189042.0AppointedVicar Apostolic of Seychelles
2 Sep 189042.0AppointedTitular Bishop of Teos
28 Oct 189042.2Ordained BishopTitular Bishop of Teos
21 Jul 189243.9AppointedBishop of Port Victoria o Seychelles
6 Jan 191061.4DiedBishop of Port Victoria o Seychelles

MicroData Summary for Michel Marc Hudrisier
Bishop Michel Marc Hudrisier O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop of Port Victoria o Seychelles

EventPlace
Birth PlaceFaverges, Diocese of Annecy, France
Ordained BishopLahore

  • a priest for 36.8 years
  • a bishop for 19.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 468, and Page 539
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1890, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018