Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Peter Han Kong-ryel

Deceased

Archbishop of Kwangju


Events

DateAgeEventTitle
3 Feb 1913BornInchen
24 Jun 193926.4Ordained PriestPriest
3 Jan 196147.9AppointedVicar Apostolic of Chonju, Korea (South)
3 Jan 196147.9AppointedTitular Bishop of Sagalassus
12 Mar 196148.1Ordained BishopTitular Bishop of Sagalassus
10 Mar 196249.1AppointedBishop of Jeonju {Chonju, Jeon Ju}, Korea (South)
28 Jun 197158.4AppointedArchbishop of Kwangju, Korea (South)
7 Mar 197360.1DiedArchbishop of Kwangju, Korea (South)

MicroData Summary for Peter Han Kong-ryel:
Archbishop Peter Han Kong-ryel (born , died ) Archbishop of Kwangju

  • a priest for 33.7 years
  • a bishop for 12.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013