Catholic-Hierarchy DC

Bishop Tomás Gutiérrez Díez

Deceased

Bishop of Cádiz y Ceuta


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1878BornVillanueva de la Peña
17 Jul 190426.4Ordained PriestPriest
1 May 193557.2AppointedBishop of Osma, Spain
21 Jul 193557.4Ordained BishopBishop of Osma, Spain
10 Jun 194365.3AppointedBishop of Cádiz y Ceuta, Spain
2 Apr 196486.1DiedBishop of Cádiz y Ceuta, Spain

MicroData Summary for Tomás Gutiérrez Díez:
Bishop Tomás Gutiérrez Díez (born , died ) Bishop of Cádiz y Ceuta

  • a priest for 59.7 years
  • a bishop for 28.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Jul 2014