Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pedro Ladislao González y Estrada

Deceased

Bishop Emeritus of San Cristobal de la Habana

Titular Bishop of Attalea in Pamphylia


Events

DateAgeEventTitle
27 Jun 1866BornLa Habana
8 Jun 189023.9Ordained PriestPriest
16 Sep 190337.2AppointedBishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
28 Oct 190337.3Ordained BishopBishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
2 Jan 192558.5ResignedBishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
2 Jan 192558.5AppointedTitular Bishop of Attalea in Pamphylia
22 Apr 193770.8DiedBishop Emeritus of San Cristobal de la Habana, Cuba

MicroData Summary for Pedro Ladislao González y Estrada:
Archbishop Pedro Ladislao González y Estrada (born , died ) Bishop Emeritus of San Cristobal de la Habana

  • a priest for 46.9 years
  • a bishop for 33.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • bd/op/ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 160, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1903, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013