Catholic-Hierarchy DC

Bishop Edgar Godin

Deceased

Bishop of Bathurst, New Brunswick


Events

DateAgeEventTitle
31 May 1911BornNéguac
15 Jun 194130.0Ordained PriestPriest of Bathurst, New Brunswick, Canada
9 Jun 196958.0AppointedBishop of Bathurst, New Brunswick, Canada
25 Jul 196958.2Ordained BishopBishop of Bathurst, New Brunswick, Canada
6 Apr 198573.8DiedBishop of Bathurst, New Brunswick, Canada

MicroData Summary for Edgar Godin:
Bishop Edgar Godin (born , died ) Bishop of Bathurst

  • a priest for 43.8 years
  • a bishop for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013