Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Achille Marie Joseph Glorieux

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of

Titular Archbishop of Beverlacum


Events

DateAgeEventTitle
2 Apr 1910BornRoubaix, France
29 Jun 193424.2Ordained PriestPriest
196655.7AppointedSecretary of the Pontifical Council for the Laity
19 Sep 196959.5AppointedTitular Archbishop of Beverlacum
19 Sep 196959.5AppointedApostolic Pro-Nuncio to Syria
9 Nov 196959.6Ordained BishopTitular Archbishop of Beverlacum
3 Aug 197363.3AppointedApostolic Pro-Nuncio to Egypt, Arab Republic of
198473.7ResignedApostolic Pro-Nuncio to Egypt, Arab Republic of
27 Sep 199989.5DiedApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of

MicroData Summary for Achille Marie Joseph Glorieux:
Archbishop Achille Marie Joseph Glorieux (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Egypt, Arab Republic of

  • a priest for 65.2 years
  • a bishop for 29.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013