Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Girardi

Deceased

Bishop of Pavia


Events

DateAgeEventTitle
2 Aug 1880BornPadova
1903²22.4Ordained PriestPriest
8 May 193453.8AppointedBishop of Pavia, Italy
18 Jun 193453.9Ordained BishopBishop of Pavia, Italy
17 Apr 194261.7DiedBishop of Pavia, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Battista Girardi:
Bishop Giovanni Battista Girardi (born , died ) Bishop of Pavia

  • a priest for 39.3 years
  • a bishop for 7.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1934, Number 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013