Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Paolo Gibertini, O.S.B. †

Deceased

Bishop Emeritus of Reggio Emilia-Guastalla, Italy


Events

DateAgeEventTitle
4 May 1922Born
7 Oct 193917.4ProfessedMember of Order of Saint Benedict
12 Aug 194523.2Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
23 Mar 198360.8AppointedBishop of Ales e Terralba, Italy
25 Apr 198360.9Ordained BishopBishop of Ales e Terralba, Italy
11 Jul 198967.1AppointedBishop of Reggio Emilia-Guastalla, Italy
24 Sep 198967.3InstalledBishop of Reggio Emilia-Guastalla, Italy
27 Jun 199876.1RetiredBishop of Reggio Emilia-Guastalla, Italy
3 Apr 202097.9DiedBishop Emeritus of Reggio Emilia-Guastalla, Italy

MicroData Summary for Giovanni Paolo Gibertini
Bishop Giovanni Paolo Gibertini O.S.B. (born , died ) Bishop Emeritus of Reggio Emilia-Guastalla

EventPlace
Birth PlaceCiano d'Enza, Diocese of Reggio Emilia
Ordained BishopSan Giovanni Evangelista, Abbey, Parma, Diocese of Parma (-Fontevivo)
Death PlaceCasa del Clero San Giuseppe, Montecchio

  • a priest for 74.6 years
  • a bishop for 36.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • c1/i: CB, 31 Dec 2014
  • loc: AM, 8 Jul 2019
  • d: CB, 3 Apr 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.8, 28 Mar 2020; Data: 3 Apr 2020

Quantcast