Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franz Xaver Geyer, F.S.C.J. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Khartoum

Titular Bishop of Trocmades


Events

DateAgeEventTitle
3 Dec 1859BornRegen
16 Nov 188223.0Ordained PriestPriest of Sons of the Sacred Heart of Jesus
6 Aug 190343.7AppointedVicar Apostolic of Central Africa {Africa Centrale}, Sudan
6 Aug 190343.7AppointedTitular Bishop of Trocmades
8 Nov 190343.9Ordained BishopTitular Bishop of Trocmades
30 May 191353.5AppointedVicar Apostolic of Khartoum, Sudan
May 1922³62.4ResignedVicar Apostolic of Khartoum, Sudan
2 Apr 194383.3DiedVicar Apostolic Emeritus of Khartoum, Sudan

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Franz Xaver Geyer:
Bishop Franz Xaver Geyer F.S.C.J. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Khartoum

  • a priest for 60.4 years
  • a bishop for 39.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1903, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013