Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Giuseppe Gandolfi

Deceased

Bishop Emeritus of Tarquinia e Civitavecchia, Italy

Titular Bishop of Doliche


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1810Born
13 Jun 183524.6Ordained PriestPriest
14 Apr 184837.4AppointedAuxiliary Bishop of Sabina (-Farfa), Italy
14 Apr 184837.4AppointedTitular Bishop of Antipatris
May 1848²37.4Ordained BishopTitular Bishop of Antipatris
24 Sep 186857.8AppointedBishop of Tarquinia e Civitavecchia, Italy
Jan 1882³71.1ResignedBishop of Tarquinia e Civitavecchia, Italy
24 Jan 188271.2AppointedTitular Bishop of Doliche
22 Feb 189281.3DiedBishop Emeritus of Tarquinia e Civitavecchia, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Francesco Giuseppe Gandolfi (VIAF: 88854266)
Bishop Francesco Giuseppe Gandolfi (born , died ) Bishop Emeritus of Tarquinia e Civitavecchia

EventPlace
Birth PlaceSan Remo

  • a priest for 56.6 years
  • a bishop for 43.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 110, and Page 227
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 248
  • b/c2: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1848, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 23 Jan 2017