Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ruggero Franceschini, O.F.M. Cap.

Archbishop of Izmir (Smirne)

Apostolic Administrator of Anatolia


Events

DateAgeEventTitle
1 Sep 1939 BornSaltino di Prignano sulla Secchia, Italy
4 Oct 195617.0ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
25 Sep 196021.0Professed (Perpetual Vows)Member of Order of Friars Minor Capuchin
11 Aug 196323.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
2 Jul 199353.8AppointedVicar Apostolic of Anatolia, Turkey
2 Jul 199353.8AppointedTitular Bishop of Sicilibba
3 Oct 199354.0Ordained BishopTitular Bishop of Sicilibba
11 Oct 200465.1AppointedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
12 Jun 201070.7AppointedApostolic Administrator of Anatolia, Turkey

MicroData Summary for Ruggero Franceschini:
Archbishop Ruggero Franceschini O.F.M. Cap. (born ) Archbishop of Izmir (Smirne)

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Izmir (Smirne).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 12 Jun 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 137, Number 12,241
  • prof/c1: CB, 31 Dec 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015