Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Calasanz Fließer (Fliesser)

Deceased

Bishop Emeritus of Linz

Titular Bishop of Binda


Events

DateAgeEventTitle
28 Jul 1896BornPerg
28 Jun 191922.9Ordained PriestPriest of Linz, Austria
19 Mar 194144.6AppointedAuxiliary Bishop of Linz, Austria
19 Mar 194144.6AppointedTitular Bishop of Gargara
11 May 194144.8Ordained BishopTitular Bishop of Gargara
11 May 194649.8AppointedBishop of Linz, Austria
28 Aug 194650.1InstalledBishop of Linz, Austria
1 Jan 195659.4ResignedBishop of Linz, Austria
1 Jan 195659.4AppointedTitular Bishop of Binda
12 Jun 196063.9DiedBishop Emeritus of Linz, Austria

MicroData Summary for Joseph Calasanz Fließer (Fliesser):
Bishop Joseph Calasanz Fließer (Fliesser) (born , died ) Bishop Emeritus of Linz

  • a priest for 41.0 years
  • a bishop for 19.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 23

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013