Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patelisio Punou-Ki-Hihifo Finau, S.M. †

Deceased

Bishop of Tonga


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1934BornMa'ufanga
21 Jul 195925.3Ordained PriestPriest of Society of Mary
15 Oct 197137.6AppointedCoadjutor Bishop of Tonga, Pacific (Oceania)
15 Oct 197137.6AppointedTitular Bishop of Aurusuliana
13 Feb 197237.9Ordained BishopTitular Bishop of Aurusuliana
7 Apr 197238.1SucceededBishop of Tonga, Pacific (Oceania)
4 Oct 199359.6DiedBishop of Tonga, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Patelisio Punou-Ki-Hihifo Finau:
Bishop Patelisio Punou-Ki-Hihifo Finau S.M. (born , died ) Bishop of Tonga

  • a priest for 34.2 years
  • a bishop for 21.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013