Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giacinto Maria Giuseppe de Ferrari, O.P. †

Deceased

Titular Archbishop of Naupactus


Events

DateAgeEventTitle
28 Sep 1804BornOneglia
31 Mar 182722.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
27 Jun 187065.7AppointedTitular Archbishop of Naupactus
3 Jul 187065.8Ordained BishopTitular Archbishop of Naupactus
17 Jul 187469.8DiedTitular Archbishop of Naupactus

MicroData Summary for Giacinto Maria Giuseppe de Ferrari:
Archbishop Giacinto Maria Giuseppe de Ferrari O.P. (born , died ) Titular Archbishop of Naupactus

  • a priest for 47.3 years
  • a bishop for 4.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 403

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013