Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis Jean Dufaux

Deceased

Bishop Emeritus of Grenoble


Events

DateAgeEventTitle
21 Oct 1931BornNice
29 Jun 195523.7Ordained PriestPriest of Nice, France
27 Feb 198452.3AppointedAuxiliary Bishop of Marseille, France
27 Feb 198452.3AppointedTitular Bishop of Accia
29 Apr 198452.5Ordained BishopTitular Bishop of Accia
10 Mar 198856.4AppointedCoadjutor Bishop of Grenoble, France
26 Sep 198957.9SucceededBishop of Grenoble, France
10 Jun 200674.6RetiredBishop of Grenoble, France
14 Apr 201179.5DiedBishop Emeritus of Grenoble, France

MicroData Summary for Louis Jean Dufaux:
Bishop Louis Jean Dufaux (born , died ) Bishop Emeritus of Grenoble

  • a priest for 55.8 years
  • a bishop for 27.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 10 Jun 2006
  • d: CB, 14 Apr 2011
  • b: Annuario Pontificio, Year 2011, Page 276
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 18 Jun 2014