Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Manuel Dos Santos Rocha

Deceased

Bishop Emeritus of Beja


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1905BornTocantins
27 Nov 192722.6Ordained PriestPriest
14 Mar 194943.9AppointedAuxiliary Bishop of Lisboa {Lisbon}, Portugal
14 Mar 194943.9AppointedTitular Bishop of Priene
29 Jun 194944.2Ordained BishopTitular Bishop of Priene
23 Mar 195650.9AppointedTitular Archbishop of Mitylene
14 Dec 196560.6AppointedArchbishop (Personal Title) of Beja, Portugal
8 Sep 198075.4RetiredBishop of Beja, Portugal
16 Feb 198377.8DiedBishop Emeritus of Beja, Portugal

MicroData Summary for Manuel Dos Santos Rocha:
Archbishop Manuel Dos Santos Rocha (born , died ) Bishop Emeritus of Beja

  • a priest for 55.2 years
  • a bishop for 33.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 44

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013