Catholic-Hierarchy DC

Bishop Isak Doera

Deceased

Bishop Emeritus of Sintang


Events

DateAgeEventTitle
29 Sep 1931BornJopu
18 Jan 195927.3Ordained PriestPriest
9 Dec 197645.2AppointedBishop of Sintang, Indonesia
19 May 197745.6Ordained BishopBishop of Sintang, Indonesia
1 Jan 199664.3ResignedBishop of Sintang, Indonesia
19 May 201280.6DiedBishop Emeritus of Sintang, Indonesia

MicroData Summary for Isak Doera:
Bishop Isak Doera (born , died ) Bishop Emeritus of Sintang

  • a priest for 53.3 years
  • a bishop for 35.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • d: CB, 21 May 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013