Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Antônio do Couto, S.C.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Taubaté, Sao Paulo


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1927BornFormiga
1 Jul 195628.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
5 Jun 197446.6AppointedCoadjutor Bishop of Taubaté, Sao Paulo, Brazil
5 Jun 197446.6AppointedTitular Bishop of Hyccarum (Hyccara)
18 Aug 197446.8Ordained BishopTitular Bishop of Hyccarum (Hyccara)
5 May 197648.5SucceededBishop of Taubaté, Sao Paulo, Brazil
6 Aug 198153.8ResignedBishop of Taubaté, Sao Paulo, Brazil
30 Jul 199769.7DiedBishop Emeritus of Taubaté, Sao Paulo, Brazil

MicroData Summary for José Antônio do Couto:
Bishop José Antônio do Couto S.C.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Taubaté

  • a priest for 41.1 years
  • a bishop for 22.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013