Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio di Tommaso

Deceased

Bishop Emeritus of Oria

Titular Bishop of Cyrene


Events

DateAgeEventTitle
10 Aug 1860BornVittorito
1883¹22.4Ordained PriestPriest
9 Jun 190241.8AppointedAuxiliary Bishop of Penne e Atri, Italy
9 Jun 190241.8AppointedTitular Bishop of Eudoxias
15 Jun 190241.8Ordained BishopTitular Bishop of Eudoxias
22 Jun 190342.9AppointedBishop of Oria, Italy
8 Feb 194786.5RetiredBishop of Oria, Italy
8 Feb 194786.5AppointedTitular Bishop of Cyrene
2 Mar 195695.6DiedBishop Emeritus of Oria, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Antonio di Tommaso:
Bishop Antonio di Tommaso (born , died ) Bishop Emeritus of Oria

  • a priest for 73.2 years
  • a bishop for 53.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 264, and Page 576
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013