Catholic-Hierarchy DC

Bishop Teodorico de Angelis

Deceased

Bishop Emeritus of Nocera de’ Pagani

Titular Bishop of Anastasiopolis


Events

DateAgeEventTitle
18 Apr 1879BornLimosano
29 Mar 190222.9Ordained PriestPriest of Benevento, Italy
5 May 193455.0AppointedBishop of Ugento, Italy
24 Jun 193455.2Ordained BishopBishop of Ugento, Italy
23 Nov 193657.6AppointedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
7 Aug 195172.3ResignedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
7 Aug 195172.3AppointedTitular Bishop of Anastasiopolis
5 May 195778.0DiedBishop Emeritus of Nocera de’ Pagani, Italy

MicroData Summary for Teodorico de Angelis:
Bishop Teodorico de Angelis (born , died ) Bishop Emeritus of Nocera de’ Pagani

  • a priest for 55.1 years
  • a bishop for 22.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013