Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Xavier-Timothée Danicourt, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam}

Titular Bishop of Antiphellus

Vicar Apostolic of Kiam-Si {Kiangsi}


Events

DateAgeEventTitle
18 Mar 1806BornAuthie-les-Doullens, France
1828²21.7ProfessedMember of Congregation of the Mission
24 Sep 183125.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
14 Jan 185043.8AppointedVicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam}, China
14 Jan 185043.8AppointedTitular Bishop of Antiphellus
7 Sep 185145.4Ordained BishopTitular Bishop of Antiphellus
May 185448.1AppointedVicar Apostolic of Kiam-Si {Kiangsi}, China
2 Feb 186053.8DiedVicar Apostolic of Kiam-Si {Kiangsi}, China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for François-Xavier-Timothée Danicourt (VIAF: 65094218)
Bishop François-Xavier-Timothée Danicourt C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam}

  • a priest for 28.3 years
  • a bishop for 8.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 110
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1851, Number 44

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 19 Dec 2016