Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franco Croci

Vice President Emeritus of the Labour Office of the Apostolic See

Titular Bishop of Potentia in Piceno


Events

DateAgeEventTitle
25 Jun 1930 BornMilano, Italy
30 Sep 196131.3Ordained PriestPriest of Crema, Italy
3 Dec 199969.4AppointedTitular Bishop of Potentia in Piceno
3 Dec 199969.4AppointedSecretary of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
6 Jan 200069.5Ordained BishopTitular Bishop of Potentia in Piceno
3 Sep 200777.2RetiredSecretary of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
13 Oct 200777.3AppointedVice President of the Labour Office of the Apostolic See
1 Jan 201079.5ResignedVice President of the Labour Office of the Apostolic See

MicroData Summary for Franco Croci:
Bishop Franco Croci (born ) Vice President Emeritus of Labour Office of the Apostolic See

Please contact the Bishop through the Labour Office of the Apostolic See.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Sep 2007
  • ab: Bollettino, 13 Oct 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 157, Number 13,670

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013