Catholic-Hierarchy DC

Bishop Domenico Cocchia, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop of Ascoli Satriano e Cerignola


Events

DateAgeEventTitle
10 Jul 1843BornCesinali
23 Sep 186522.2Ordained DeaconDeacon of Order of Friars Minor Capuchin
21 Jan 186622.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
18 Jul 188441.0AppointedApostolic Administrator of Otranto, Italy
8 Aug 188441.1AppointedTitular Bishop of Theveste
8 Sep 188441.2Ordained BishopTitular Bishop of Theveste
23 May 188743.9AppointedBishop of Ascoli Satriano e Cerignola, Italy
18 Nov 190057.4DiedBishop of Ascoli Satriano e Cerignola, Italy

MicroData Summary for Domenico Cocchia:
Bishop Domenico Cocchia O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop of Ascoli Satriano e Cerignola

  • a priest for 34.8 years
  • a bishop for 16.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 125, and Page 311
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 538

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013