Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michele Cerrati

Deceased

Vicar Apostolic of Italy, Military

Titular Bishop of Lydda


Events

DateAgeEventTitle
11 May 1884BornAlessandria
15 Sep 192036.3AppointedTitular Bishop of Lydda
3 Oct 192036.4Ordained BishopTitular Bishop of Lydda
2 Mar 192338.8AppointedVicar Apostolic of Italy, Military
21 Feb 192540.8DiedVicar Apostolic of Italy, Military

MicroData Summary for Michele Cerrati:
Bishop Michele Cerrati (born , died ) Vicar Apostolic of Italy, Military

  • a bishop for 4.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1925
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013