Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vittorio Cecchi

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia

Titular Bishop of Usinaza


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1915BornMacerata
17 Jul 193822.7Ordained PriestPriest
10 Feb 196145.2AppointedBishop of Fossombrone, Italy
3 Apr 196145.4Ordained BishopBishop of Fossombrone, Italy
1 Jun 197357.5ResignedBishop of Fossombrone, Italy
1 Jun 197357.5AppointedAuxiliary Bishop of Macerata e Tolentino, Italy
1 Jun 197357.5AppointedTitular Bishop of Usinaza
12 Jan 199175.2RetiredAuxiliary Bishop of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia, Italy
23 Jul 199882.7DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia, Italy

MicroData Summary for Vittorio Cecchi:
Bishop Vittorio Cecchi (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia

  • a priest for 60.0 years
  • a bishop for 37.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013