Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Enrico Carfagnini, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Gallipoli

Titular Archbishop of Cius


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1823BornScanno, Italy
19 Sep 184623.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
13 May 187047.1AppointedBishop of Harbour Grace, Newfoundland, Canada
22 May 187047.2Ordained BishopBishop of Harbour Grace, Newfoundland, Canada
27 Feb 188056.9AppointedBishop of Gallipoli, Italy
24 Mar 189875.0RetiredBishop of Gallipoli, Italy
24 Mar 189875.0AppointedTitular Archbishop of Cius
12 Feb 190480.9DiedBishop Emeritus of Gallipoli, Italy

MicroData Summary for Enrico Carfagnini:
Archbishop Enrico Carfagnini O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Gallipoli

  • a priest for 57.4 years
  • a bishop for 33.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 204, and Page 281
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 465

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013