Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Domenico Caloyera, O.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Izmir (Smirne)


Events

DateAgeEventTitle
15 Jul 1915BornIstanbul
16 Jul 193924.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
27 May 195539.9AppointedApostolic Administrator of Istanbul (Constantinople) (Greek), Turkey
197660.5ResignedApostolic Administrator of Istanbul (Constantinople) (Greek), Turkey
7 Dec 197863.4AppointedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
10 Feb 197963.6Ordained BishopArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
22 Jan 198367.5ResignedArchbishop of Izmir (Smirne), Turkey
7 Aug 200792.1DiedArchbishop Emeritus of Izmir (Smirne), Turkey

MicroData Summary for Domenico Caloyera:
Archbishop Domenico Caloyera O.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Izmir (Smirne)

  • a priest for 68.1 years
  • a bishop for 28.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013