Catholic-Hierarchy DC

Paul-Pierre Cardinal Philippe, O.P. †

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

Cardinal-Priest of San Pio V a Villa Carpegna


Events

DateAgeEventTitle
16 Apr 1905BornParis, France
6 Jul 193227.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
14 Dec 195954.7AppointedSecretary of the Congregation of the Affairs of Religious
28 Aug 196257.4AppointedTitular Archbishop of Heracleopolis Magna
21 Sep 196257.4Ordained BishopTitular Archbishop of Heracleopolis Magna
29 Jun 196762.2AppointedSecretary of the Congregation for the Doctrine of the Faith
5 Mar 197367.9AppointedCardinal-Deacon of San Pio V a Villa Carpegna
5 Mar 197367.9Elevated to Cardinal
6 Mar 197367.9AppointedPrefect of the Congregation for the Oriental Churches
27 Jun 198075.2RetiredPrefect of the Congregation for the Oriental Churches
2 Feb 198377.8AppointedCardinal-Priest of San Pio V a Villa Carpegna
9 Apr 198479.0DiedPrefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

MicroData Summary for Paul-Pierre Philippe:
Cardinal Paul-Pierre Philippe O.P. (born , died ) Prefect Emeritus of Oriental Churches

  • a priest for 51.8 years
  • a bishop for 21.6 years
  • a cardinal for 11.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1962, Number 153

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013