Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marco Caliaro, C.S. †

Deceased

Bishop Emeritus of Sabina-Poggio Mirteto


Events

DateAgeEventTitle
29 Apr 1919BornCrespadoro
23 Jul 194425.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Missionaries of Saint Charles Borromeo
10 Feb 196242.8AppointedAuxiliary Bishop of Sabina e Poggio Mirteto, Italy
10 Feb 196242.8AppointedTitular Bishop of Tamiathis
19 Mar 196242.9Ordained BishopTitular Bishop of Tamiathis
23 May 196243.1AppointedBishop of Sabina e Poggio Mirteto, Italy
30 Sep 198667.4AppointedBishop of Sabina-Poggio Mirteto, Italy
9 Jan 198868.7ResignedBishop of Sabina-Poggio Mirteto, Italy
29 May 200586.1DiedBishop Emeritus of Sabina-Poggio Mirteto, Italy

MicroData Summary for Marco Caliaro:
Bishop Marco Caliaro C.S. (born , died ) Bishop Emeritus of Sabina-Poggio Mirteto

  • a priest for 60.8 years
  • a bishop for 43.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1962, Number 21
  • bd: Annuario Pontificio, Year 2005, Page 613
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013