Catholic-Hierarchy DC

Bishop Biagio Budelacci

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Frascati

Titular Bishop of Nyssa


Events

DateAgeEventTitle
18 Jun 1888BornFaenza
10 Aug 191224.1Ordained PriestPriest of Faenza, Italy
18 Jun 193648.0AppointedAuxiliary Bishop of Frascati, Italy
18 Jun 193648.0AppointedTitular Bishop of Nyssa
12 Jul 193648.1Ordained BishopTitular Bishop of Nyssa
1962²73.5RetiredAuxiliary Bishop of Frascati, Italy
27 Aug 197385.2DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Frascati, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Biagio Budelacci:
Bishop Biagio Budelacci (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Frascati

  • a priest for 61.0 years
  • a bishop for 37.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013