Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eduardo Tomás Boza Masvidal

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of San Cristobal de la Habana

Titular Bishop of Vinda


Events

DateAgeEventTitle
18 Sep 1915BornCamagüey
28 Feb 194428.4Ordained PriestPriest of San Cristobal de la Habana, Cuba
31 Mar 196044.5AppointedAuxiliary Bishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
31 Mar 196044.5AppointedTitular Bishop of Vinda
15 May 196044.7Ordained BishopTitular Bishop of Vinda
21 Mar 196347.5ResignedAuxiliary Bishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
16 Mar 200387.5DiedAuxiliary Bishop Emeritus of San Cristobal de la Habana, Cuba

MicroData Summary for Eduardo Tomás Boza Masvidal:
Bishop Eduardo Tomás Boza Masvidal (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of San Cristobal de la Habana

  • a priest for 59.1 years
  • a bishop for 42.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 57
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 160, Additions/Corrections (front)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013